Kto liczy ptaki?

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w licznych rejonach Polski występuje pod nazwą siwki. Jest to średniej wielkości ptak , będący przedstawicielem krasek, którego tryb życia śmiało uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje tereny prawie całej Europy. Najbardziej jednak upodobała sobie rejony południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę spotkać można także w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. Ostatnimi laty obserwuje się duży spadek liczebności tego gatunku. Można stwierdzić, że w pewnych krajach nie występuje już w ogóle. Warto wspomnieć, że pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego można spotkać na terenie Europy.

Liczebność ptaków

O południowym pochodzeniu kraski świadczy jej egzotyczne ubarwienie, które jest w pięknym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, podczas których odpowiednia płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest mała, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna posiada również niezwykle mocny, czarny dziób oraz nogi, które mają typowy żółtawy kolor. Czytaj dalej Kto liczy ptaki?